Nemyslete na
růžového Slona!

Laboratoř osobního rozvoje

”Nemyslete na růžového slona!” Říkám člověku, který sedí naproti mě. Chvíli na mě kouká a zvažuje, jestli mne nezavřít do blázince. Ztěžka polkl a zeptal se mě: “Jak to myslíte, pane doktore?”

„Ale začněme od začátku. Je to tak dvacet let zpátky, co jsem tuhle větu o růžovém slonu uslyšel prvně. A první, co mě napadlo, bylo: „Cože?!? Co je to za hloupost?“
Jenže od té doby jsem tuto instrukci na sobě a pak později s mými klienty vyzkoušel snad tisíckrát a pořád funguje! Nemyslete na růžového slona. První z vět, která mě zaujala v PSYCHO literatuře, té skutečně odborné.

A ta věta mě dostala. Nakonec jsem své zájmy, které v té době zahrnovaly vše od teorie superstrun až po struny na kytaře, pomalu zúžil na jediný a tím je lidský mozek.

Proč? Protože ten je NEJ entitou ve vesmíru. Složitější než vesmír sám. Protože počet spojení mezi neurony je větší než počet známých hvězd, které můžeme pozorovat z naší planety. Ať už filozofie, nebo kvantová fyzika zkoumá kterékoliv neuvěřitelné světy, tak mozek je tím nástrojem, který zkoumá. Žádný jiný nástroj nemáme a to, co vidíme v zrcadle, jak popisujeme realitu kolem sebe, závisí na malinkatých pochodech uvnitř naší lebky. Tam uvnitř je to ale někdy úplně jinak, než předpokládáme.
******
Chci vědět víc >>>


Poslání:

Evoluce nám dala úžasná těla s mozkem. To je jako hardware a úžasný software, který nám pomohl přežít až do dnešní doby. Jenže kulturní evoluce předběhla evoluci naší mysli. Jsme velice dobře vybaveni na setkání s tygrem. Máme software: Reakce boj nebo útěk. Ale ta samá reakce je naši zhoubou při dlouhodobém stresu. Na ulici už běžně nepotkáme tygra, ale musíme bojovat se složenkami, hypotékami a deadliny, které nezabijeme ani jim neutečeme. A nejhorší ze všeho je hrát mrtvého brouka. Naštěstí máme vědomí sebe sama a přirozenou zvědavost, která nám pomáhá odhalit nové principy a strategie přežití. Vítejte v laboratoři osobního rozvoje. Proč? Protože nás to prostě baví. Jsme ti, kteří pomáhají vyvinout a nahrát na náš biologický hardware, upgrejdovany software Člověk 2.0